Alışkanlıklar Dünyası...

2007-12-25 16:54:00

Alışkanlıklar dünyası
İnsan hayatını etkileyen onun hayatında hangi duygunun belirgin olacağına karar veren şey, alışkanlıklarıdır. Alışkanlıklar bir insanı inanılmaz derecede ileriye götürebilirken aynı zamanda aşağı da çekebilir. Bütün inişli çıkışlı dönemler hep bu yüzden yaşanır insan hayatında. Alkol kullanma alışkanlığı bir aileyi parçalayabilirken, geride hayata negatif bakan çocuklar bırakıyor. Kendi ruhsal gelişiminde çöküntü yaşayan bu çocuklar, geleceğin kaygılı birer bireyi oluyorlar.

Bu alışkanlık zincir şekilde belki de bir suru insanın geleceğinde etkili oluyor. Bu nedenle alışkanlığın çeşidi, sadece kendisini değil çevresindeki bir çok insanı da etkiliyor.
Bir başka örnek, sigara için de verilebilir. Sigara içen bir ebeveyn, çocuklarına, model olurken, belki de ailesi için sigaranın bir davranış haline gelmesinde tetikler. Davranışların çevremizi etkilemesi, bir kelebek etkisi yaratıyor.
Hiç tahmin etmediğimiz sonuçlar, yıllar öncesinde temeli atılan alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor. Gelişmiş toplumların temelinde yatan özellik, pozitif alışkanlıklara sahip olan ebeveynleri.

Watson, "bana bir düzine sağlıklı çocuk verin, gelişigüzel seçtiğim her bir çocuğu kendi seçtiğim herhangi bir alanda - doktor, sanatçı, hakim- uzman yapacağıma garanti ederim. Hatta dilenci ve hırsız bile yaparım, yetenekleri ve becerileri ne olursa olsun" demiş. Bu söz alışkanlıkların insanlara kazandırıldığını göstermesi acısından önemlidir.

Yine bir bıçak, bir doktorun elinde şifa dağıtırken bir katilin elinde ölüm saçabiliyor. Alışkanlıkların bırakılması zor olduğu için, iyi alışkanlıklara sahip olan aileler, çoğu kez iyi bireyler de yetiştiriyor. Sağlıksız bir ailede başarılı olmuş nice insana olabilir. Ama bu kötü alışkanlıkların pozitif sonuçlar dağıttığını göstermez. İnsanlar çoğu kez iyi yaşadıkları ortama ayak uydurarak yapının etkisinde kalırlar. Alışkanlıklar da insanin çevreleyen bir yaşam alanı sağlar. Kötü alışkanlıklarla dolu bir dünya kötü alışkanlıkların kazanılmasına neden olacaktır. <******>
Yine işlerinin çoğunu, son anda yapan birisi, çoğu kez zaman konusunda sıkıntı yasar. Bu sıkıntılı yaşam onun stresli bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu alışkanlığı hayatındaki diğer çalışmaları da etkileyerek onu belki de panik bir birey haline getirecek. Bir alışkanlık beraberinde başka bir alışkanlıkta oluşturabilir.

Bir deneyimde bulunmamış bir birey, herhangi bir konuda karar vermek zorunda olduğunda, psikolojik sorunlar yaşaması, kendini ciddi bir biçimde sıkması, aynı zamanda bir psikolojik bunalımlı dönem geçirmesine neden olacaktır.

Bu kelebek etkisi bütün insanların hayatında bir zincir gibi kendini gerçekleştirir. İyi davranışlar beraberinde başka diğer iyi davranışları getirir. Zamanında yapılan bir iş, yeni öğrenmeler için zaman bırakırken, yeni bir öğrenme insanın zihninin berraklaşmasını sağlayacaktır.

İnsanın nasıl bir hayat yaşayacağı ve yaşatacağı alışkanlıklarının niteliğinde yatıyor. Alışkanlıklar ailemizi, kişiliğimizi belirleyen en önemli etkendir.
Bu nedenle sigarayı içen sadece kendine zarar vermez, beraberinde bir yaşam alanı yaratır. Yine ders çalışmayı sevmeyen bir öğrenci, kendisini izleyen diğer kardeşleri için bir yaşam alanı yarattığını unutmamalı.

Alışkanlıklarımızı gözden geçirelim. İnsanin en zor değiştirebildiği davranışları belki alışkanlıklarıdır. Ya alışkanlıklarımız iyi olsun.Ya da onları iyileriyle değiştirelim.
Bu değişim sadece sizin değişiminiz olmayacaktır. Sevdiklerinizin hayatini pozitif yönde değiştirmek için yeni bir alışkanlık yaratacaktır
(18/12/2007)
yalçın arı
<******>

673
0
0
Yorum Yaz